Od 2019. godine, nabavkom serije robota - uređaja za robotsku asistriranu rehabilitaciju, konvencionalna neurorehabilitacija u Institutu „Dr Miroslav Zotović“ je podignuta na najsavremeniji svjetski nivo. Institut je tako postao jedan od najkompletnijih i najsavremenijih centara za neurorehabilitaciju u regionu, čime su pacijenti dobili na raspolaganje najbolje preduslove i mogućnosti za maksimalan oporavak.
Primjena robotike u rehabilitaciji se zasniva na kontrolisanom ponavljanju pokreta što uz poboljšanje motivacije i inicijative doprinosi neuroplastičnosti, odnosno sposobnosti mozga da se nakon bolesti ili povrede moduliše, reorganizuje i uspostavlja nove veze (sinapse) između nervnih ćelija koje preuzimaju ulogu i funkciju oštećenih.
Robotska platforma koji se koristi u rehabilitaciji pacijenata nakon moždanog udara sastoji se iz sljedećih zasebnih robotskih uređaja u funkciji ponovne vertikalizacije i oporavka hoda pacijenta:
Ova asistencija po potrebi omogućava aktivno učešće i motivaciju pacijenta da aktivno učestvuje što je dodatna podrška motornom učenju. Preko video zadataka, pacijenti uvježbavaju pokrete značajne za svakodnevne životne aktivnosti, a dovoljan broj ponavljanja vodi do bržeg uspostavlja motoričke funkcije. Motivacija pacijenta za trening se može povećati putem video igara ili drugim programima preko simulacije na video ekranu.
Važan aspekt upotrebe uređaja Armeo Power u programu rehabilitacije je mogućnost započinjanja rehabilitacije i uticaja na neuroplasticitet i onda kada je ruka pacijenta potpuno oduzeta. Uprkos činjenici da uređaj Armeo Power preuzima težinu ruke i šake pacijenta i mehanički vodi pokret, vrlo je bitan uticaj uspostavljenog pokreta na pacijentovo fiziološko stanje i saradnju u rehabilitaciji i odlična je priprema pacijenta za kasnije aktivnije učešće u svakodnevnim životnim aktivnostima.
Dizajniran je za dijagnozu i tretman poremećaja hoda, a sastoji se iz: trake za hodanje sa podesivim stepenom uspona i ubrzanja, kamere za snimanje hoda, senzora, monitora za vizuelni feedback koji daje širok spektar podataka o svim aspektima hoda (brzine, momenta sila, težišta, mjesta najvećeg oslonca pri hodu).
Efekti treninga robotima su višestruko pozitivni, najprije u poboljšanju motivacije i zainteresovanosti za rehabilitaciju, poboljšanje motorne kontrole i snage u nogama, sigurnosti i automatizma hoda, ostvarivanje samostalnog hoda ili hoda uz adekvatno pomagalo.
Sekundarne koristi su ostvarene u vidu umanjenja pojave komplikacija poput duboke venske tromboze, kardiorespiratornog i mišićnog kondicioniranja, poboljšanja motivacije pacijenata i umanjenja depresivnih epizoda.
Roboti ne mijenjaju terapeute nego im olakšavaju rad i kao takvi predstavljaju značajan dodatni mehanizam cjelokupne kompleksne rehabilitacije moždanog udara. Poboljšavaju efektnost i efikasnost rehabilitacije i sigurno predstavljaju jedan od značajnih segmenta budućnosti u rehabilitaciji.
Robotski potpomognuti treninzi, prema preporuci stručnog rehabilitacionog tima Instituta, dostupni su pacijentima uz uputnicu – za osiguranike Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske ili prema važećem cjenovniku koji možete pogledati ovdje.