Skolioza predstavlja trodimenzionalno krivljenje kičmenog stuba, koje se može javiti u bilo kojem dijelu kičme i u bilo kojoj dobi. Skolioza se najviše pogoršava u periodima naglog i intenzivnog rasta, što odgovara periodu puberteta i adolescencije. Kod djevojčica, vrhunac rasta je najčešće između 10. i 14. godine, a kod dječaka između 12. i 16. godine (u 95% slučajeva).
Liječenje strukturalne skolioze zahtjeva timski pristup. Tim za skoliozu je u Institutu za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i ortopedsku hirurgiju "Dr Miroslav Zotović" osnovan 1989. godine, a od tada se kontinuirano bavi:
Redovni članovi Tima za skoliozu su specijalisti fizikalne medicine i rehabilitacije, fizioterapeuti, ortopedski tehničar, medicinski tehničar, a po potrebi uključuje se ortoped – vertebrolog, psiholog i socijalni radnik.
Tim za skoliozu radi po aktuelnim smjernicama Svjetskog udruženja za neoperativno liječenje strukturalnih skolioza (SOSORT), a midere izrađuje pomoću najsavremenije robotski asistirane CAD/CAM tehnologije.
Liječenje skolioze ovisi o stepenu zakrivljenja kičmenog stuba i riziku od daljeg pogoršanja. Krivine do 20 stepeni po Cobb-u uz prisutan rizik od pogoršanja pretežno se liječe specifičnim fizioterapijskim vježbama (Schroth i SEAS), dok krivine preko 20 stepeni po Cobb-u zahtijevaju liječenje i miderom. U nekim slučajevima, prema procjeni Tima za skoliozu, krivine i ispod 20 stepeni zahtijevaju liječenje miderom uz prisustvo dodatnih faktora rizika. Kada se započne, liječenje miderom traje sve dok postoji rizik od pogoršanja skolioze, bez obzira što krivine mogu biti i ispod 20 stepeni po Cobb-u.
RTG snimak cijelog kičmenog stuba sa karlicom je zlatni standard u postavljanju dijagnoze skolioze. Na području Bosne i Hercegovine se jedino u Zavodu koristi digitalni RTG snimak specijalnog formata sa odgovarajućom zaštitom za dojke i gonade. Snimak omogućava prikazivanje cijele kičme i karlice uz softversko mjerenje brojnih parametera neophodnih za praćenje i liječenje skolioze. Iz tog razloga, svi domovi zdravlja sa područja Republike Srpske su obaviješteni da ne upućuju djecu na radiološku dijagnostiku u mjestu boravka, jer takav snimak ne omogućava adekvatnu dijagnostiku i analizu deformiteta u cilju preporuka za dalje liječenje.
Usluge Tima za skoliozu dostupne su pacijentima osiguranicima Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske uz odgovarajuću uputnicu. Takođe, sve naše usluge dostupne su i uz lično plaćanje prema cjenovniku koji možete vidjeti ovdje.